Деда Мисаил 1869. године |
"Он је стар преко 80 година, ни сам не зна колико управо. Сед, крупан човек; глава особито лепа и импозантна. Кад би богови могли да старе, Јупитер, чију сам божанску главу гледао некада дивећи се, морао би, у старости својој, овако изгледати. Слабо га служе старачке ноге, још слабије плаве и мудре очи. Поред њега су увек две ретке књиге: једна је Песме Андрије Качић-Миошића, а друга је Регламент или Устав Петра Великог о свештенству и монаштву. С њима се старац забавља и разговара, а нарочито са првом: Дијете, дајте ми латинку! говорио је иштући Качића. Памти Карађорђа, путовао је много по свету, био је у Свету Гору, у Смирни, у Грчкој, у Мисиру, у Италији, у Фрушкој гори, малко у Србији, у Боци Которској, у Црној Гори.
Он је први показао књигу Раду Његушу, потоњем владици Петру II, великом песнику нашем. После њега је дошла школа Симе Милутиновића. Прича како је Раде имао тада 13 година, а био је виши од њега. У почетку није хтео да учи, и учитељ је једном тако ударио ђака шаком по носу, да га је крв облила.
Његош |
Митрополит српски Михаило пише пиротском проти 1881. тражећи од њега да удоми проту Јована Михаиловића из Трна који му се "горко жалио на свој живот због неправичног гоњења од сусједа наших". |
Сувременик наше славне епохе - Буне на даије и Таковског устанка, Дада Мисаил памти многе наше несреће оног доба. Он зна када је је Карафејзија робио Србију: „Докараше, вели, много робље и силну стоку“. Зна када је Милосав Ресавац долазио, доцније, у Трн те откупио из ропства своју сестру Белку, која је била у селу Баићу, један час северно од Трна, на Јерми.
Деда Мисаилу се познаје да је „шетао“ по нашим крајевима. И сада после толико година сталног живљења овде, говори најближе шумадијском говору, а црквену књигу чита онако како се у Савини и Црној гори чита - свуда “а” место “о” и “ь”.
Мита Ракић (1846-1890) |
Ах, како си срећан, Деда Мисаило, што, не мичући се из пустиње своје, живиш само у прошлости, блажиш душу своју сановима које ти срце сања, а не знаш како је и шта бива у свету око тебе! Јер како би било теби који си се за Српство борио, како би било српскоме срцу твоме кад би сазнао да је, не Ени-Дуња, она је далеко и не меша се у нашу судбину - него ова Стара Матора Дуња, Јевропа, решила и утврдила да твоје Бакарно Гумно буде турско гумно, и да не само оде твоја српска Софија, него и твоје Знепоље, твоја Богородица и твоја Петка, па и сам ти, Деда Мисаиле, да одеш „под Бугарију“ и да будеш Бугарин!
Мисловштички манастир |
Деда Мисаил родом је из Трна, и зове се Мисаил Цветковић Бајкуш. Њега и његов манастир пленили су Турци прошлог рата нашега. Однели су му 25.000 гроша у готову, 40.000 са стоком и дрејама, “крсат” што га је донео из Свете Горе, златан, с Часним дрветом и две мале пушке црногорске - спомен из војевања и хајдуковања. Жао му је и пара и мала, жао му је и златна крста и Часног дрвета, али му је најжалије двеју пушака, другарица младости његове. Реч “крсат” чуо сам више од четрдесет пута од њега и једног попа који беше у њега.
Кад ме је, после два месеца, опет нанео пут на Свету Богородицу Мисловштичку, застао сам Деду Мисаила јако болесна, језик му црн као угљен, по рукама изашле неке црне округле пеге, не може ништа да једе. Питам га шта је. „Задахнулчо ме, вели, бесно псето, пуштах крв испод језика, па ништа. Није вајде - хоће да се мре!“
Мри Деда Мисаило, срећан си ако сада умреш! Дочекао си зашто си хајдуковао и што си свега века свога желео: видео си своје Знепоље српско, и мислиш да је цело српство слободно, - Мри сада, болан, ако ти се икад умире!"
_________________
Borislava Lilic, Bog da joj dushu prosti,ostavila je neizbrisiv trag na ovim prostorima
ОдговориИзбришиSta cemo sa istinom i nasim neznajem istorije,vere i ljudima nekreativnim koji se ne bave istrazivanjem vec prepisuju i neistinu prikazuju kao njima bogom danu ali doslo je vreme istine i o Srbima i njihovoj dugo - vecnosti kad Bugara uopste nije ni bilo u blizini a ovi hvalisavci pa to je smesno cime se oni bave.
ОдговориИзбриши